Aktuality

Hudební současnost 2019 je už minulostí, a Vy se již můžete těšit na 46. ročník!

Brzy na našem webu.

Pozvánka na koncert „Ve třech“ v rámci festivalu Hudební současnost 2019

Klavíristka Sára Medková a violoncellista Štěpán Filípek si vás dovolují pozvat na koncert Ve třech v úterý 26.11. v 19:00 v sále Leoše Janáčka na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Na koncertě se představí dvě výborná tria s atraktivním obsazením a zajímavým programem.

Skladby Petry Gavlasové – Šuško, Markéty Dvořákové, Lenky Noty, Vojtěcha Dlaska, Adriána Demoče a mistrů světové soudobé hudby jako jsou Henry Cowell, Kazuo Fukushima, Ian Clarke, Luciano Berio či Albert Breier provedou dva vynikající soubory:

OPERA TRIO: Barbora Šteflová – hoboj, Štěpán Filípek – violoncello a Ondrej Olos – klavír

ISHA TRIO: Lucie Rozsnyó  soprán, Kristina Vaculová flétna a Sára Medková klavír.

Skladatel Edvard Schiffauer bude na koncertě zastoupen skladbou Neodbytné ges pro klavír v podání hosta koncertu – klavíristy Alexandra Starého.

Vstupné na místě před koncertem. Dospělí 120,-Kč, studenti a důchodci 60,- Kč, děti do 15ti let zdarma.

——————————————————————————————————————–

Vážení a milí přátelé,

první koncert Hudební současnosti máme sice již za sebou, ale hlavní nás teprve čeká.

Dovolte mi, abych vás co nesrdečněji pozvala na všechna vystoupení a provedla vás festivalovými koncerty krok za krokem.

Vynikající kontrabasista František Výrostko předvede, co vše lze na tento úžasný nástroj zahrát, v sobotu 23.11. v 19:00 v Galerii PLATO. 

Dvě skvělá tria nabitá energií a mládím – ISHA TRIO (Lucie Rozsnyó  soprán, Kristina Vaculová flétna a Sára Medková klavír) a OPERA TRIO (Barbora Šteflová – hoboj, Štěpán Filípek – violoncello a Ondrej Olos – klavír) – představí ve vynikající interpretaci přední současné české i zahraniční autory. Koncert se bude konat v úterý 26.11. v 19:00 na Janáčkově konzervatoři.

Koncert s názvem Ostravští autoři nabídne publiku komorní vokálně instrumentální skladby ostravských autorů (Báchorek, Grossmann, Staněk, Juřica, Dvořáková, Schiffauer) a je situován do nového komorního sálu DJM nazvaného Divadlo „12“ ve čtvrtek 28.11. v 19:00. 

Nezapomenutelnou událostí letošního 45. ročníku Hudební současnosti bude jistě provedení neopery Dana Skály a Tomáše Volkmera Červený nos, dotýkající se tématu zdravotních klaunů a inspirované příběhy dětí bojujících s rakovinou. 

Jelikož součástí Hudební současnosti jsou i akordeonové kurzy, milovníci akordeonu si mohou vybrat ze tří speciálně akordeonům věnovaných koncertů. Zahajovací akordeonový koncert proběhne v pátek 29.11. v 17:30 v galerii PLATO, další dva se uskuteční na konzervatoři – Večerní akordeonový koncert v sobotu 30.11. v 18:00 v sále Leoše Janáčka a Závěrečný akordeonový koncert v neděli 1.12. v 15:00 v sále Bohuslava Martinů.

Poslední festivalový týden od pondělí 2.12. do pátku 6.12. nabídne každý den nezapomenutelný zážitek a hudební občerstvení v podobě široké palety skladeb od zvukových experimentů až k tradičněji pojatým kompozicím. S výjimkou středečního koncertu se zbývající čtyři koncerty budou odehrávat v sále Leoše Janáčka na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. 

V pondělí 2.12. v 19:00 zde vystoupí na koncertě nazvaném Meze rovnosti dva přední čeští pianisté Sára Medková a Jan Bartoš

Koncert Mladí a nadějní v úterý 3.12. v 19:00 na konzervatoři bude patřit studentům skladby na konzervatoři a jejich hostům. 

Středu 4.12. můžeme strávit svátečně na Sborovém koncertě duchovní hudby v Husově sboru (kostele) na Slezské Ostravě v 19:00. Mj. zde v podání Koncertního sboru Permoník a Vokálního ansámblu Notabene zazní díla ostravských autorek Ireny Szurmannové, Sylvy Stejskalové či Markéty Dvořákové. 

Čtvrtek 5.12. v 19:00 na konzervatoři bude patřit zcela novému a unikátnímu multimediálnímu projektu MarISHA, který zkomponovali a zároveň i interpretují členové dvou etablovaných ansámblů pro soudobou hudbu – Ensemble Marijan a ISHA trio. Společně s nimi vystoupí i kalifornská zpěvačka Carmina Escobar

Se svobodou je podtitulem celého festivalu a zároveň i názvem závěrečného slavnostního koncertu k výročím, který se bude konat na konzervatoři v pátek 6.12. v 19:00. Připomeneme si nejen 30 let svobody, ale i významná životní jubilea předních ostravských skladatelských osobností (Jan Grossmann – 70, Milan Báchorek – 80). Sólisty Elenu Letňanovou (klavír), Dušana Foltýna (hoboj) a Zbygniewa Kaletu (soprán saxofon) doprovodí smyčcový komorní orchestr Camerata Janáček pod taktovkou Kamily Zenklové.

Doprovodným programem festivalu je také přednáška – beseda „Skladatelé na talíři“ v neděli 24.11. od 10:00 do 12:00 v Centru Pant. Šestice hudebních skladatelů z Brna a Ostravy zde bude k dispozici dotazům posluchačů a dá nahlédnout pod pokličku své skladatelské „kuchyně“. Pozvaní skladatelé jsou Sára Medková, Ivo Medek, Markéta Dvořáková, Milan Báchorek, Edvard Schiffauer a Jan Grossmann. Zájemcům o osobní konzultace pak budou tito skladatelé k dispozici od 14:00 do 17:00 ve třídách na konzervatoři.

Dále pořádáme kurzy vokální, akordeonové a kontrabasové, Kurzy kreativní improvizace a Tvůrčí dílny pro děti.

Kurzovné na všechny kurzy 300,- Kč, Tvůrčí dílny pro děti pak 480,- Kč.

Vše naleznete na našich stránkách www.hudebnisoucasnost.cz.

Na viděnou se s vámi těší

MgA. Markéta Dvořáková, Ph.D.

ředitelka festivalu Hudební současnost

tel. 732 758 730