Kontrabasové kurzy

František Výrostko – soudobý kontrabas

Jan Dvořák – základy jazzové hry na kontrabas

LEKTOŘI / František Výrostko a Jan Dvořák
KDE / Janáčkova konzervatoř v Ostravě
KDY / 23. 11. 2019 / 10-17
CENA / 300 Kč

František Výrostko: „Co se kurzů týče, budou zaměřené na současné kompozice pro kontrabas a nadstandardní hráčské techniky, které jsou s nimi spojené. Vyjdu především z toho, co zazní na koncertě. Pokud by mi ale basisté – účastníci kurzů – chtěli zahrát klasický repertoár, nemám s tím žádný problém. Píši to proto, aby se – řekněme konzervatoristé, kteří ještě nejsou na vysoké hráčské úrovni – nezalekli.“

František Výrostko je autorem hudby k několika divadelním představením, napsal knihy Navonok Introvert, Vo vlastnej sieti a Blue. Je autorem a textařem písničkového projektu Vtáci prelietaví. Jeho hudební záběr je široký. Kromě klasického repertoáru se věnuje současné vážné hudbě, jazzu a tangu.

Jan Dvořák se bude věnovat tématu Základy jazzové hry na kontrabas a nabízí školení pro začátečníky v těchto oblastech:

– technická specifika

– tvorba basové linky

– příprava na improvizaci

– způsoby cvičení

Jan Dvořák je členem Janáčkovy filharmonie Ostrava, Janáčkova komorního orchestru, Ostravského dixielandu, Jet Set Big Bandu, New Jazz Tria a příležitostně různých jiných komorních jazzových formací. Byl členem kapel Five Man Quartet, Blue Train, Lampa, Muziga, Boris Band Combination aj.. Hrál s celou řadou významných osobností české i světové jazzové scény jako Rudy Linka, Jan Konopásek, Emil Viklický, Boris Urbánek, Joyce Hurley a další.


Podle zaměření a zájmu účastníků kurzů budou workshopy probíhat buď v návaznosti na sebe nebo paralelně. Domluví se na místě na začátku kurzů, kdy se oba lektoři krátce představí.